Šķūnītis

Kopš māja vēl bija būvniecības procesā, šķūnīša mums ļoti pietrūka. Visiem āra darbiem vajadzīgi instrumenti – ķerra, pļaujmašīna, lāpstas, grābekļi, tāpat kaut kur jāliek arī malka kamīnam, auto riepas utt. Līdz šim tas viss neglīti krājās uz mūsu terases un mājas priekšā, nepasargāts no nokrišņiem un, nedod Dievs, zagļiem.

Pirms sākt kaut ko būvēt, kaut tā būtu tikai sausā tualete, būvniecības iecere ir jāpiesaka vietējā būvvaldē. 1. grupas būvēm (līdz 25 kvm) nav vajadzīgs būvprojekts, pietiek ar t.s. Paskaidrojuma rakstu. Tomēr pēc mūsu pieredzes nezinātājam šādu “rakstu” sagatavot ir grūti, tāpēc pasūtījām šķūnīša skici un dokumentu sagatavošanu arhitektam Matīsam Zemītim no arhitektu biroja ZArch. Matīss šobrīd arī palīdz mums nodot ekspluatācijā dzīvojamo māju, tāpēc arī vērsāmies pie viņa, lai gan Matīsa specialitāte nav vis šķūnīši, bet pasīvās mājas u.c. lieli objekti.

Vispirms mērnieks iemērīja šķūnītim vietu saskaņā ar Būvvaldē iesniegto plānu. Svarīgi ir  nenovirzīties no šīm robežām vairāk par 10 cm, arī augstuma ziņā, citādi būs nepieciešams izmaiņu projekts vai kā nu to šajā gadījumā sauc. Ugunsdrošības noteikumi arī nosaka, ka koka ēkām jābūt vismaz 5 m no gruntsgabala robežas, citādi attālums jāsaskaņo ar pierobežnieku, ko darījām arī mēs.

Atkāpjoties no temata, piebildīšu, ka šķūnīša vietā noņēmu velēnas un pārvietoju uz citu pagalma vietu, kur bija jāpaaugstina zemes līmenis un jāieaudzē mauriņš. Lūk, kā tas izdevās. Šajā vietā vēlāk iestādīju arī priedes (skat. bildes iepriekšējā rakstā)

DSC_0928

DSC_0930

Aptaujājot vairākas firmas un meistarus, secināju, ka kokadarbi.lv mūsu šķūnīti spēj uzbūvēt pat divas reizes lētāk nekā citi! Turklāt mājaslapa liecināja, ka meistaram ir pieredze un kvalitāte. Patīkami, ka par darbu iepriekš tika noslēgts līgums, parakstīta darbu tāme, nodrošinot, ka darbu izpildes gaitā neradīsies neparedzēti izdevumi un darbs notiks ieplānotajā termiņā (mūsu gadījumā – 2 nedēļu laikā).

Saskaņā ar projektu, šķūnītis (3x6m, kores augstums 3 m) balstās uz stabveida betonētiem pamatiem. Melnzemes biezums šajā vietā ir 50 cm, tādēļ neriskējām būvi balstīt uz grunts.

IMG-20160713-WA0000

Divas dienas pēc pamatu ieliešanas sagatavoja šķūnīša pamatni un grīdu, zem kuras paklāts stiklašķiedras brezents, lai nepūdētu dēļus gadījumā, ja apakšā kaut kas sāk augt, parokas kurmis utml.

DSC_1267

Vēl pēc vienas dienas bija gatavs galvenais karkass, ko gan vēlāk papildus stiprināja un veidoja jumta pārkares.

DSC_1282

Lai samazinātu darba izdevumus un patērēto laiku, šķūnīti krāsoju es pats. Ēvelētiem dēļiem izvēlējos Vivacolor Villa Aqua ūdens bāzes krāsas, pirms tam gruntējot ar impregnēšanas grunti Kolorex Protekt. Šķūnīša krāsām ir tas pats tonis, kas dzīvojamai ēkai.

DSC_1442

Jumta segumam izmantojām skārda dakstiņu imitāciju tādā pašā krāsā kā dzīvojamās ēkas betona dakstiņi. Zem skārda – kondensāta izolācijas plēve.

DSC_1451

Divu nedēļu laikā šķūnītis bija gatavs! Ja ievilktu elektrību, varētu blakus ierīkot ūdens spices urbumu, šķūnītī ievietojot ūdens sūkni. Vienīgi šādā gadījumā ir vērts parēķināt, cik reāli pa vasaru kubikmetri ūdens tiek dārzā izlieti – vai lētāk sanāktu maksāt Rīgas Ūdenim, vai arī tērēties par ūdens spici un sūkni un tā remontiem (var izurbt par 100 EUR, 1 kW sūknis ar spiedkatlu maksā vismaz ap 170 EUR, jo Ķīnā ražotos nevajadzētu pirkt)

IMG_6516

IMG_6517

Advertisements

2 Comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s