Rekuperācijas sistēmas ierīkošana

Pirms pārbūvēt bēniņus par mansarda stāvu, nolēmām ieviest svarīgu lietu, ko savulaik, taupot būvniecības budžetu, nebijām izdarījuši – ierīkot rekuperācijas sistēmu, kas katrā istabā nodrošinātu svaiga gaisa pieplūdi, turklāt atgūstot izplūstošā gaisa siltumu līdz pat 93%. Tādā ziņā labi, ka otro stāvu nebijām izbūvējuši jau sākotnējā būvniecības procesā, jo tagad bija lieliska iespēja bēniņos izvilkt rekuperācijas cauruļvadus uz visām pirmā un otrā stāva istabām. Ar noslēgtām otrā stāva sienām un grīdu tas vairs nebūtu bijis iespējams – tad atliktu vienīgi decentralizētā rekuperācija (skat. Google).

Lēmumu par rekuperācijas nepieciešamību pieņēmām, jo, gandrīz 3 gadus dzīvojot jaunajā mājā, secinājām, ka gaisa apmaiņa, vēdinot caur logiem un durvīm, ir nepietiekama un rada diskomfortu – salstot vai nemitīgi verot vaļā/ciet durvis un logus. Turklāt, zaudējot siltumenerģiju, palielinās arī elektrības rēķins.

Veicot cenu aptauju, noskaidrojās, ka mūsu lieluma mājai (~160 kvm, ~400 kubikmetru) rekuperācijas sistēma izmaksā sākot ar aptuveni 5000 EUR. Mūsu mājai rekuperācijas sistēmu ierīkoja lietuviešu firma UAB “IDV Group”, kura izplata Čehijas Republikā ražotas premium klases rekuperācijas iekārtas Atrea. Par tām esmu dzirdējis labas atsauksmes pat no viņu konkurentiem. Tomēr katrs pats lai veic cenu/specifikāciju aptauju un izvēlas sev piemērotāko sistēmu. Katrā ziņā darbi tika paveikti profesionāli, pietiekami ātri, viss tīri un kārtīgi.

Vienlaikus tika demontēti divi ventilācijas izvadi uz jumta no abu vannasistabu gaisa nosūcējiem – tie tagad vairs nav vajadzīgi, jo vannasistabu ventilācija iekļauta rekuperācijas sistēmā. Nospiežot vannasistabas gaismas slēdzi, ieslēdzas pastiprināta ventilācija, kas darbojas vēl kādu laiku pēc gaismas izslēgšanas.

Pagaidām sistēmu vēl nedarbinām, jo, kamēr bēniņu stāvs nav nosiltināts, rekuperācijas sistēma censtos piesildīt šobrīd vēl aukstos bēniņus, kas nav vajadzīgs. Zemāk ievietoju fotogrāfijas, pārsvarā no bēniņu stāva, kur redzama pati iekārta un cauruļvadi, kas ved uz pirmā stāva griestu difuzoriem un otrā stāva griestu plānotajām difuzoru vietām. Ja ir kādi specifiskāki jautājumi, jautājiet komentāros, centīšos papildināt rakstu, balstoties uz jautājumiem (ja spēšu atbildēt uz tehniskiem jautājumiem).

IMG_9215IMG_9217IMG_9224IMG_9228IMG_9234IMG_9242IMG_9322IMG_9327IMG_9361

16 Comments

 1. Par tiem 93% – nu neesi takš naivs! 😀
  Ja būs 70% var priecāties! (Bet reāli ir ap 50 -60%)
  Tālāk – gaisi vadi un pati iekārta, cik var spriest atrodas aukstajā zonā! 100% veidosies kondensāts, iekārta, kad ārā būs <0grādi vienkārši aizsals! Gaisa vadi un pati iekārta ir pamatīgi jāsiltina – 20, pat 30 cm vates!
  Un 5k eur… Nu esi pamatīgi pārmaksājis! Bet gan jau ka var arī dārgāk!

 2. Gaisa vadi ir siltināti (tāpēc arī 5000, lai nosiltinātu kārtīgi vadus). Bet iekārta ir siltumā – bēniņu stāvs šobrīd tiek izbūvēts, tur viss būs nosiltināts un apkurināts. Kondensāts būs, un tam ir ierīkots izvads uz kanalizāciju, kur kondensātam noplūst.

  • Protams, ka gan ar darbu, gan atbilstošas kvalitātes materiāliem un palīglīdzekļiem, transportu. Anonīmais komentētājs jau laikam uzskata, ka cenai jābūt lētākās ķīniešu rekuperācijas iekārtas cenai + paša darbs 0€ + zagti materiāli 0€. Tad varētu būt krietni lētāk!

   • Kā jau rakstīju, cauruļu siltināšana (jo tās izvietotas ārpus siltinātās bēniņu daļas) sadārdzina izmaksas, ko, pavirši skatoties, varētu neierēķināt tāmē un liktos – kāpēc tik dārgi. Izvietojot visas caurules grīdā (vatē) būtu ap 4000, jo nebūtu jāsiltina un arī cauruļu kopējais garums īsāks, bet, diemžēl., mums grīda jau daļēji ir izbūvēta, tādēļ caurules laidām apkārt. Vispār ar izmaksu noteikšanu ļoti uzmanīgi – ja kāds sola lētāk nekā pārējie, tad kārtīgi jāpadomā un jāuzdod papildus jautājumi, lai saprastu, kā viņam izdodas ietaupīt. Jo tirgus jau nosaka cenas – diez vai kāds tās spētu turēt uzpūstas, ja citi izdara lētāk. Visas izmaksas ir pamatotas un uzcenojums par darbu un pārdošanu ir tirgus regulēts.

 3. Paldies par rakstu, interesanti!
  Man jautājums par drusku citu lietu – varbūt kādam no lasītājiem ir praktiska pieredze ar piedāvātajiem decentralizētās rekuperācijas aparātiem? Ja telpu maz un sienas piemērotas, tas, salīdzinoši mazāku izmaksu dēļ, izklausās variants ar dažām priekšrocībām. Jautājums vienīgi – vai tas, ko viņu tur reklamē, vispār darbojas? Varētu pat samierināties ar nedaudz zemāku lietderīgas koeficientu.

 4. Pingback: Pirmajā pārbūves mēnesī paveiktais | Ceļam koka māju!

 5. Mums pēc 2 gadiem Somu mājā ļoti labi strādā vienkārši ventilācijas caurumi ar restītēm sienās, visās guļamistabās (tos ierīkojām uzreiz būvējot māju). Vasarā attaisām pavisam vaļā, ziemā pieregulējam drusku ciet, ja šķiet, ka ir auksts. Īpaši aukstumu nejūt, toties svaiga gaisa tiešām (un mazliet par brīnumu pašiem) pietiek. iespējams nav energoefektīvākais veids, bet apkures izmaksas tāpat šķiet zemas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s