Par mums un Ziemeļvalstīm

Mūsu pazīšanās ar Ziemeļvalstīm sākās 2003. gadā, kad Mārtiņš iestājās doktorantūrā Lundas universitātē Zviedrijā. Šeit piedzima un sāka iet dārziņā abi mūsu bērni. Kad nolēmām doties tālāk uz Somiju, zviedru draugi un paziņas mēģināja mūs atrunāt, sakot, ka nekur nebūs tik labi kā Zviedrijā un biedējot ar noslēgto somu kultūru un nesaprotamo valodu. Tomēr pēc vairāk nekā sešu gadu dzīves Zviedrijā pārvācāmies uz Somiju, kur Mārtiņš turpināja postdoktorantūras darbu zinātnē.

iittalasvecesRain-new-Iittala-glass-colour-2014-3

Par spīti zviedru skeptiskajiem uzskatiem, Helsinkos jutāmies kā mājās. Somija ir palikusi dziļi manā sirdī ar interesantajiem un sirsnīgajiem cilvēkiem, kā arī lietām, kuras redzēju sev apkārt, starp kurām dzīvoju. No tā arī mantoju daļu savas dzīves uztveres, redzējuma un gaumes. Somi ir ļoti lepni par saviem ražojumiem. Ikviens soms labi pazīst “Marimekko” vai “Iittala”, lielai daļai somu mājās ir Marimekko aizkari vai vismaz krūzītes paliktnis.

Iittala trauki un svečturi tiek lietoti ikdienā, kā arī pirkti, pārdoti un mainīti populārajos “kirppis” tirdziņos, ko latviski dēvējam par blusu tirdziņiem. Arī tā ir daļa no somu dzīves stila – nevis pirkt visu jaunu un kaitēt dabai, vēlāk masveidā izmetot,  bet pirkt lietotu, savējo pārdodot citam, kam tas vairāk nepieciešams. Tā pat ar energoresursiem un dzīves telpu. Gandrīz katrs cenšas tērēt ne vairāk kā nepieciešams, domājot par nākamajām paaudzēm.

crate-and-barrel-marimekko-

Mēs esam atgriezušies Latvijā. Ne tāpēc, ka Somijā vai Zviedrijā būtu bijis slikti, vai nebūtu iespējas tur palikt (nez kāpēc tas ir pirmais jautājums, ko uzdod gandrīz ikviens, uzzinot, ka kādu laiku esam dzīvojuši citur), bet tāpēc, ka vēlamies būt tieši šeit un esam lepni būt latvieši.

Šobrīd būvējam savu māju un priecājamies, ka lasāt mūsu blogu. Mūsu sapnis vienmēr ir bijis atjaunot vecu koka māju, tomēr, tā kā finanses pagaidām ir ierobežotas, nolēmām celt jaunu koka karkasa māju ar dēļu apdari. Cerams, ka mūsu pieredze un idejas Jums noderēs.

 

Reklāma: Portretu un reportāžu fotogrāfija http://www.martinskalis.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s